Viditeľná tvár vášho úspechu

Ako vykompenzovať dlhodobé sedenie zamestnancov? Stavte na týchto 5 tipov

Dlhodobé sedenie je bežnou súčasťou pracovného života mnohých zamestnancov. Aby sa to negatívne neodrazilo na ich zdraví a pohode, je potrebné sedieť správne a taktiež sedenie kompenzovať. V tomto článku sa zameriame na 5 spôsobov, ktorými ako zamestnávateľ môžete vytvoriť zdravšie a pohodlnejšie pracovné prostredie pre zamestnancov.

1.  Práca v stoji

Výškovo nastaviteľné stoly by nemali chýbať vžiadnej kancelárii. Viete, prečo? Pretože vďaka tomu, že umožňujú zamestnancom meniť polohu a pracovať v stoji, sa zlepší prekrvenie tela, zvýši sa svalová aktivita a zároveň sa znižuje riziko bolesti chrbta spojenej s dlhodobým sedením. Výškovo nastaviteľný stôl tiež prináša každému zamestnancovi flexibilitu v sede. Výšku pracovného stola potrebuje každý rôznu v dôsledku svojej telesnej výšky.

2.  Oddychové zóny

Chillout zóny podporujú spokojnosť zamestnancov a slúžia na krátky oddych či “small talk¨ medzi kolegami. Vďaka zmene prostredia – od kancelárskeho stola s počítačom k pohodlnému lounge sedeniu - mozog na chvíľu vypne a zrelaxuje. A od strnulej polohy si oddýchne aj chrbtica a celé telo. Vytvoriť takúto oddychovú zónu je pritom veľmi jednoduché: stačí nájsť vhodné miesto, umiestniť doň niekoľko dizajnových kresiel, pohodlných sedačiek či taburetiek a doplniť ich ďalším malým nábytkom a doplnkami.

3.  Cvičenie na pracovisku

Tento bod zvykne byť súčasťou aj tzv. destination office, o ktorom sme písali v jednom z predošlých článkov. Tento koncept poskytuje zamestnancom okrem perfektného pracovného priestoru aj spoločenské vyžitie, zábavu, možnosť zúčastniť sa na rôznych workshopoch či tréningoch. Ako podporiť cvičenie na pracovisku? Možností je niekoľko. Skupinové cvičenie v ranných hodinách naštartuje do nového pracovného dňa, po pracovnom čase príjemne uvoľní a vyčistí hlavu. Ak vám to priestory umožňujú, môžete pre zamestnancov vytvoriť “gym zónu¨, v ktorej si môžu robiť strečovacie cviky, alebo posilňovať. Fitko v office je jedným z obľúbených zamestnaneckých benefitov.

4.  Šport cestou do práce

Chodia vaši zamestnanci do práce pešo, na bicykli či na kolobežke? Je to skvelý spôsob, ako zvýšiť fyzickú aktivitu a pritom sa správať ekologicky. Podporte ich v tomto úsilí: určite ocenia, ak budú mať k dispozícii cyklistické stojany a bezpečné miesto, kam si môžu svoj bicykel odložiť. Sprchy a šatne pomôžu prekonať častú prekážku - nikto sa celý deň v práci nechce cítiť spotený. A ak už toto všetko vyriešené máte, môžete sa zapojiť do niektorej z iniciatív, ako je do práce nabicykli, prípadne si vytvoriť vašu vlastnú.

5.  Ergonomické pracovné prostredie

Na záver sa vrátime opäť k sedeniu za počítačom. Keďže sedeniu sa pri kancelárskej práci aj tak celkom vyhnúť nedá, je dôležité dbať na správne ergonomické nastavenie pracovného prostredia. Ergonomická kancelárska stolička s optimálnou oporou chrbtice je základ. Ak ju doplníte o spomínaný stôl s nastaviteľnou výškou a držiak na monitor, každý zamestnanec bude mať vytvorené vhodné podmienky na prácu. 

O jedinečných kancelárskych stoličkách Herman Miller sa viac dozviete v tomto článku

Páči sa vám produkt?
Chceli by ste o ňom vedieť viac?

Napíšte nám