Back to top

Sedíme zdravo

dopyt [at] goyartdesign.sk

Zdravé sedenie

Je to dokázané, že naozaj sedíme viac ako spíme... Pokiaľ si môžeme vybrať na čom chceme sedieť, zdravo sedieť, tak to je prvý dôležitý krok... Druhý krok je - vedieť správne a zdravo  sedieť . Nie vždy sa to dá. Ako zdravo sedieť a ako vám k tomu dopomôže ergonomická stolička  HERMAN MILLER, môžeme popísať v niekoľkých bodoch, respektíve pravidlách.

Chrbát patrí na opierku. Nie vždy a pri každej stoličke sa to ale dá. Za stolom vystriedame viacero polôh ale chrbát by mal byť s opierkou a zároveň “dýchať” a neprehrievať sa... To je komfortné a zároveň zdravé sedenie.
Funkcia FORWARD TILT pri stoličkách od HERMAN MILLER zaručí, že opierka bude váš chrbát sledovať kamkoľvek sa pohne a kvalitný materiál opierky a sedáku zabezpečí cirkuláciu vzduchu ,čím zabraňuje prehrievaniu tela.

Správne držanie tela je dôležité. Pri chodení aj pri zdravom sedení . Pri chodení alebo státí je to pre nás prirodzenejšie a dokážeme dlhšie správne udržať polohu tela. Pri sedení to už chce trosku viac. Od nás ale hlavne od stoličky...
HERMAN MILLER s funkciou Posture Fit zabezpečuje zdravú a pohodlnú oporu panvovej časti chrbta, vďaka čomu ste neustále vyrovnaný ako pri státí a zároveň spĺňate jednu z podmienok zdravého sedenia...

Pri zdravom sedení za počítačom platia aj ďalšie pravidlá ako držanie krku vzpriamene, vzdialenosť očí od monitora na dĺžku ruky a horná časť monitora vo výške očí. 
Zápästie by sa nemalo ohýbať a predlaktie mame voľne spustené. Uhol, ktorý by malo zvierať rameno a predlaktie pri práci s počítačom, je 90 stupňov. Vtedy sú ramená v neutrálnej polohe, takže netrpí šija ani krčná chrbtica. Ak je uhol, ktorý zviera ramenná kosť a predlaktie, väčší ako 90°, čo je veľmi častý jav, núti vás to ramená predsúvať dopredu, začnete sa hrbiť a hlava sa dostáva do mierneho záklonu. 
Pri zdravom sedení by sedák stoličky nemal tlačiť na spodnú stranu stehien, pretože tím spomaľuje krvný obeh a má za dôsledok rýchlejší pocit únavy a uhol medzi stehnom a kolenom by mal byť  90°- 110°.. Chodidlá  na podlahe, alebo pevnej podložke.

Netreba zabudnúť ale na to, že pri dlhodobom a pravidelnom sedení je pri akejkoľvek stoličke potrebné si nájsť čas na pár minút „vypnúť“ a vzdialiť sa od pracovného miesta. Krátke prejdenie sa po schodoch alebo len tak po kancelárii či mimo nej pomôže nie len vášmu telu ale aj mysli sústrediť sa na ďalšiu prácu.... 

+421 905 22 50 22